ПРЕС-РЕЛІЗ

виставки майстрів народного мистецтва Полтавського краю

«Мистецтво крізь століття»

 

У Полтавській обласній державній адміністрації працівники Комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно освітньої роботи» Полтавської обласної ради за ініціативи Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації розмістили постійно діючу виставку творів майстрів народного мистецтва Полтавського краю «Мистецтво крізь століття».

Полтавщина – колиска українства, «серцевинна земля», ментальний і лінгвістичний еталон нашої держави. Полтавський край став першоджерелом натхнення багатьох поколінь народних митців.

На сьогодні майстри Полтавщини об’єднані у Полтавський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Гуртуються навколо реалізації культурно-мистецьких проектів, ініційованих обласним Центром народної творчості та культурно-освітньої роботи.

На виставці представлені одні з найдавніших видів народного мистецтва: килимарство, вишивка, дереворізьблення, народна картина.

Для орнаментальних композицій килимів Полтавщини характерні ритмічно повторювані на світлому полі стилізовані квіткові мотиви, малюнок кайми подібний до виткої гірлянди квітів. Особливої привабливості надає полтавським килимам живописна декоративність поля, що створюється завдяки використанню відтінків одного кольору, що  гармонують між собою. Елемент «Традиція рослинного килимарства селища Решитилівка» у 2018 році внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. На виставці представлені килими виготовлені заслуженим майстром народної творчості України Євгеном Пілюгіним, членом НСМНМУ та НСХУ Наталією Дмитренко, килимарницями Решетилівської майстерні художніх промислів «Соломія».

Застосування в одному виробі декількох десятків видів технік вишивки, поєднання рослинного та геометричного орнаментів, що перегукуються з декором українського бароко – характерно для полтавської вишивки. Елемент «Технологія виконання вишивки «білим по білому» селища Решетилівка» у 2017 році внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Обрядові рушники та декоративні панно, що експонуються на виставці, виконані членом НСМНМУ, лауреатом Полтавської міської премії імені В.Г. Короленка –Коршуновою Оленою, стипендіатом Президента України, лауреатом Полтавської міської премії імені В.Г. Короленка, членом НСМНМУ –Пилипенко Анастасією, майстром з вишивки – Сергієм Ткаченко.

Народні традиції та звичаї, обряди та пісні – справжній скарб нашого народу та невичерпне джерело натхнення художників. Чарівний світ народної поезії живе на полотнах члена НСМНМУ, майстра з різьблення та народної картини Вадима Іщенка. Лагідну природу Полтавщини відобразив в своїх живописних роботах заслужений майстер народної творчості України Євген Пілюгін.

Здавна на теренах Полтавщини побутувала тригранно-виїмчаста, площинно-рельєфна, контурна різьба. Цими видами різьблення на високому професійному рівні володіє майстер Володимир Філатов, що представив дереворізьбленне панно «Бандуристе, орле сизий!».

Традиційний вид народного мистецтва - лялькарство сьогодні набуває нових виражальних форм. Виготовленням та вивченням народних ляльок Полтавщини займається завідуюча відділом ОЦНТ КОР, заслужений майстер народної творчості України Наталія Свиридюк. Елемент «Традиція вузлової ляльки Полтавщини» внесено у 2019 році до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Майстри, що представили на виставці свій творчий доробок є постійними учасниками Всеукраїнських та обласних культурно-мистецьких заходів. За підтримки Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації  та КУ «Обласний Центр народної творчості та культурно освітньої роботи» Полтавської обласної ради – полтавські майстри з великим успіхом презентували художні традиції Полтавщини на міжнародних мистецьких імпрезах у Польщі, Литві, Іспанії, Італії, Болгарії, Білорусії, Франції.

Кожен із творів майстрів, представлений на виставці, має індивідуальний характер, колірне вирішення і змістову визначеність, сполучає безцінні надбання минулого та авторський світогляд і є міцним підґрунтям для розвитку народного мистецтва Полтавщини.

 

Директор ОЦНТ КОР                                                                                   Соколов Д.О.

 

 

 

Свиридюк Н.О.  (56-94-23)