Block

 

Історія установи «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» починається в 1939 році, коли за рішенням уряду Української РСР в обласних центрах були утворені обласні Будинки народної творчості.

В різні роки назви змінювались, збільшувався або зменшувався штатний розклад, але залишались основні завдання: вивчення, збереження, розвиток і популяризація видів і жанрів народної творчості, організація дозвілля різних верств населення, координація діяльності клубних закладів, практична і методична робота, спрямована на використання багатих культурних надбань Полтавщини, узагальнення і поширення кращого досвіду, видання рекламної та репертуарної продукції, співпраця з громадськими організаціями, тощо.

27.07.2005 року отримано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, а управлінням майном Полтавської обласної ради затверджено Статут комунальної установи «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» (ОЦНТ КОР) Полтавської обласної ради.

В установі працює 26,5 осіб, з яких 11 (з директором включно) – спеціалісти з відповідною вищою і спеціальною освітою з основних видів діяльності, а також відділи інноваційних технологій, аудіо та кіновідеомистецтва, з охорони праці, пожежної безпеки та технічного нагляду та господарський.

ОЦНТ КОР безоплатно орендує приміщення на третьому та четвертому поверхах приміщення Полтавського академічного симфонічного оркестру (з оплатою комунальних послуг).

Установа має дві одиниці автотранспорту – ВАЗ 21043 та ВАЗ 21102 (автомобілям відповідно 23 і 20 років).

Для забезпечення виробничого процесу відділи укомплектовані  комп'ютерною та оргтехнікою.

Спільно зі структурними підрозділами сфери культури територіальних громад Полтавської області щороку організовуються і проводяться обласні традиційні масові заходи:

- «Гребінчина світлиця» – в м. Гребінка, батьківщині Є.П.Гребінки;

- «Пісні Бузкового гаю» – в смт Диканька;

- «Решетилівська весна» – в смт Решетилівка, осередку традиційних видів народної творчості – вишивки, килимарства, ткацтва;

- «Барви Лемківщини» – в с. Лютенські Будища в Зіньківському районі;

- «Роде наш красний» – в смт Шишаки – на відзначення Дня матері та Міжнародного дня сім'ї;

- «Взяв би я бандуру» – в смт Велика Багачка – на вшанування пам'яті кобзаря Ф.Д.Кушнерика;

- «Калинові гуляння» – в с Грабарівка Пирятинського району – на батьківщині Г.С.Левченка – заслуженого діяча Мистецтв України, керівника українського народного хору «Калина» Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка;

- «Пісенне джерело» – на батьківщині Героя України Олександра Білаша в селищі Градизьк Глобинського району;

- «Маріїна долина» – в с. Черняківка Чутівського району – на вшанування пам'яті видатної художниці Марії Башкирцевої;

- Фестиваль дитячої творчості «Миргородський квітограй» в м. Миргороді;

- «Прийди, прийди до мене, Неділенько зелена» – в смт Нові Санжари;

- «Зелене свято Гончаревого дитинства» – в с. Суха Кобеляцького району – батьківщині О.Т.Гончара;

- Фестиваль народної творчості на Національному Сорочинському ярмарку, в ході якого проводяться, зокрема, конкурс «Чиста криниця» – фольклорних колективів, троїстих музик, гармоністів і бандуристів області, свято гумору «Сміємося разом з Гоголем», концерти на всіх концертних майданчиках ярмарку;

- «Осіннє золото» – на батьківщині поета-пісняра Дмитра Луценка в с. Березова Рудка Пирятинського району;

- «Квітуй, піснями подвиг прославляй, наш славний Ковпаквський край» – в

смт Котельва – батьківщині двічі Героя Радянського Союзу, організатора партизанського руху в Україні С.А.Ковпака;

- «Свято веселої мудрості» – на батьківщині поета-байкаря Л.Глібова в

с. Веселий Поділ Семенівського району;

- «Благословенні ви, сліди мандрівника Сковороди» – на батьківщині Г.С. Сковороди в смт. Чорнухи;

- «Будь благословенна, Покрово!» – у с. Щербані Полтавського району на вшанування пам'яті літописця козацької доби С.Величка;

- Новорічні головні ялинки.

Значною мірою був залучений ОЦНТ КОР до проведення в 2009 році творчого звіту майстрів мистецтв та художніх колективів «Слава роду Полтавського», як у творчому, так і в організаційному плані (режисер концерту – заступник директора ОЦНТ КОР Бутко Г.О., директор концерту – директор ОЦНТ КОР Ковтун Л.Ф.). Понад 650 виконавців 30 професійних та аматорських колективів, що є мистецькою окрасою нашого краю, разом з видатними земляками-полтавцями – художнім керівником академічного естрадно-симфонічного оркестру України Миколою Віталійовичем Лисенком – правнуком основоположника української класичної музики Миколи Віталійовича Лисенка, народною артисткою СРСР, народною артисткою України, лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка, професором Національної музичної Академії імені П.І.Чайковського Діаною Петриненко, народним артистом України, лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка, солістом Національної опери України імені Т.Г.Шевченка Романом Майбородою, народним артистом України, лауреатом Міжнародних конкурсів, професором Національної музичної Академії імені П.І.Чайковського Сергієм Грінченком, народним артистом України,головою Національної Спілки кобзарів України, професором Національного університету культури і мистецтв Володимиром Єсипком – з гордістю і великим натхненням представляли творчість славної землі полтавської на головній сцені України. Програма концерту, рекламна продукція, організаційна робота були високо оцінені членами журі Фестивалю мистецтв України.

Однією з форм роботи ОЦНТ КОР є організація і проведення обласних оглядів-конкурсів за жанрами народної творчості, обласних турів Всеукраїнських конкурсів, зокрема:

- марш-парад духових оркестрів;

- конкурс родинних і сімейних ансамблів на святі «Роде наш красний»;

- виставка-конкурс творів жінок-художниць на святі «Маріїна долина»;

- конкурс фольклорних колективів на Сорочинському ярмарку;

- конкурс дуетів, тріо, квартетів на святі «Осіннє золото»;

- конкурс самодіяльних композиторів;

- конкурс солістів-вокалістів на приз імені Д.Петриненко;

- конкурс читців-гумористів на «Святі веселої мудрості»;

- обласний тур Всеукраїнського фестивалю «Червона рута»;

- обласний тур Всеукраїнського фестивалю народної хореографії імені Павла Вірського.

Щороку проводиться 2-3 конкурси та рейтинги з різних видів культурно-дозвіллєвої роботи: любительських об'єднань та клубів за інтересами, а також сільських закладів культури в ході Всеукраїнських, тощо. За останні роки це:

- «Ми – майбутнє України» – дитячих любительських об'єднань та клубів за інтересами;

- «Кращий культорганізатор року»;

- «Візерунки жіночого дозвілля» – любительських об'єднань закладів культури;

- «У вирі життя» – огляд-рейтинг фахівців з культурно-освітньої та дозвіллєвої роботи;

- «Українська минувшина та сучасність» – огляд-конкурс роботи клубних закладів із збереження та популяризації народних традицій, звичаїв та обрядів;

- «Клуб і сьогодення» – обласний конкурс інноваційних моделей творчих проектів роботи клубних закладів на селі.

На відзначення визначних дат у житті держави ОЦНТ КОР ініціює проведення обласних оглядів народної творчості з переглядом журі звітних програм громад на місцях. Завдяки цим заходам є можливість аналізувати стан розвитку, мистецький рівень, матеріальну базу аматорських колективів.

Набута інформація використовується при підготовці програм для обласних заходів по відзначенню Державних свят, ювілейних дат у житті держави та визначних діячів культури України.

Раз на 3 роки ОЦНТ КОР організовує роботу комісії по перегляду програм колективів на предмет присвоєння почесних звань та переатестації аматорських колективів Полтавщини, які носять звання «народний» та «зразковий», за результатами яких готується відповідна документація.

Щороку організовується проведення 4-х–5-ти персональних виставок творів самодіяльних майстрів і художників, а також виставок на багатьох обласних святах.

Готуються до друку та видаються до 15-ти найменувань друкованої продукції: збірники пісень, каталоги виставок, буклети з досвіду роботи, рекламна продукція заходів, дипломи та грамоти учасникам обласних конкурсів та ін. Знімаються відео-сюжети про проведення культурно-мистецьких заходів. 70 відео-записів, що стали вже історією (а їх у відеотеці ОЦНТ КОР майже 300), переведені у цифровий формат, і ця робота продовжується.

Спільно з Департаментом освіти і науки, відділом у справах сім'ї та молоді Полтавської обласної державної адміністрації щороку проводиться обласний міжвузівський фестиваль-конкурс «Студентська весна» і заключний концерт переможців по його завершенню.

В перспективі творчої роботи – започаткування культурно-мистецьких заходів обласного масштабу в тих громадах, де їх ще немає, удосконалення, урізноманітнення програм традиційних масових заходів, організація художніх виставок, конкурсів і оглядів, семінарів і навчань для керівників аматорських колективів, видання репертуарної літератури, каталогів, тощо, а також за дорученням керівництва – проведення масових заходів різної тематики.