Block

«Таланти рідного краю 2017»

 

«Таланти рідного краю»

(з досвіду роботи любительських об’єднань та клубів за інтересами художнього напрямку

за підсумками обласного огляду-конкурсу 2016 року)

 

м. Полтава

2017 рік

Любительські об’єднання і клуби за інтересами – одна з ефективних форм культурно-дозвіллєвої діяльності клубних закладів на сучасному етапі. Вони організовуються на зрослих соціальних потребах людей у більш цілеспрямованому спілкуванні та активній спільній діяльності.

Особливістю любительських об’єднань і клубів за інтересами є те, що вони проводять освітню, виховну та організаторську роботу не лише серед колективу, а й в масах, виховують творче ставлення до власних занять, колективізм, бажання поповнити свої знання, розширити кругозір. Успіх роботи таких формувань залежить в першу чергу від самих його учасників – від їх власної ініціативи, винахідливості та наполегливості у вирішенні різноманітних питань.

З метою поліпшення виховної, пізнавальної та дозвіллєвої роботи любительських об’єднань, клубів за інтересами ОЦНТ КОР постійно надає методичну, консультативну та інформаційну допомогу клубним закладам області у розробці планів семінарів, статутів, положень, а також направляє сценарні матеріали, зокрема і для клубних формувань, роботи з досвіду та розвитку різних напрямків любительського руху. Ефективною формою активізації діяльності любительських об’єднань  є проведення обласних оглядів-конкурсів за різними напрямками діяльності.

При значній підтримці Управління культури Полтавської облдержадміністрації та з ініціативи ОЦНТ КОР на Полтавщині у 2016 році організовано і проведено обласний огляд-конкурс любительських об’єднань та клубів за інтересами художнього напрямку «Таланти рідного краю», в якому взяли участь 22 любительських об’єднання та клуби за інтересами з 17 районів області та м. Миргород. Огляд показав, що вони проводять змістовну роботу по вихованню у молоді національно-патріотичних почуттів і переконань, розвитку творчої ініціативи дорослого населення та підростаючого покоління, естетичних смаків і вподобань через різні види художньої творчості.

На розгляд обласного журі були запропоновані масові заходи, розширені засідання, авторські та тематичні виставки робіт фотомайстрів, декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва, інформаційні та наочні матеріали учасників огляду (фотоальбоми, сценарії, плани роботи, характеристики на клубні формування, матеріали засобів масової інформації, аудіо та відеоматеріали), в яких відображено всебічну роботу клубів за інтересами та любительських об’єднань.

Слід відзначити, що питанню розвитку любительського руху на Полтавщині велику увагу приділяють керівники структурних підрозділів сфери культури райдержадміністрацій, а саме: Великобагачанської (Бережна І.П.), Гадяцької (Труш Л.В.), Глобинської (Гура Л.М.), Зіньківської (Кимлик-Яроха Л.А.), Карлівської (Обифіст Т.В.), Кобеляцької (Кириченко М.О.), Кременчуцької (Гаврикова Т.Ю.), Лохвицької (Марченко С.М.), Лубенської (Пазенко Л.В.), Машівської (Ніколенко Л.О.), Миргородської (Халдай Н.В.), Новосанжарської (Киричок З.М.), Оржицької (Рябець В.І.), Полтавської (Тягнирядно Л.А.), Рещетилівської (Гудзь С.В.), Хорольської (Гунько І.А.), Чутівської (Бутенко О.В.), Миргородського міськвиконкому (Педченко Л.М.), про що свідчить активна участь любительських об’єднань та клубів за інтересами художнього напрямку в обласному огляді-конкурсі «Таланти рідного краю».

Активно пройшли огляди-конкурси у Великобагачанському, Гадяцькому, Зіньківському, Кобеляцькому районах та м. Миргород, а Новосанжарський, Решетилівський райони представили на огляд по два, Карлівський – три любительських об’єднання та клуби за інтересами.

Цікаві, різноманітні і змістовні програми представили на огляд-конкурс любительські об’єднання і клуби за інтересами художнього напрямку: «Диво калинове» Комунального закладу «Районний будинок культури» Зіньківської районної ради (керівник  Губа В.М.), «Українська світлиця» Великобагачанського районного методичного центру народної творчості та культурно-дозвіллєвої роботи (керівник – Кононенко Т.В.), «Батік» Гадяцького районного будинку культури (керівник – Харагай Н.В.), «Чарівна паперова лоза» Бережнівського сільського будинку культури Кобеляцького району (керівник – Кравцова Т.В.), «Жовтневі барви» Покровського сільського будинку культури Решетилівського району (керівник – Веклич Н.С.) та народний аматорський фотоклуб «Миргород» відділу культури і туризму Миргородської міської ради (керівник – Балацький В.П.).

За ініціативою клубу «Диво калинове» Районного будиноку культури Зіньківської районної ради було організовано і проведено масовий захід «Таланти Зіньківського краю» на базі Лютенськобудищанського сільського будинку культури. Театральні колективи 7-ми сільських та районного клубних закладів представили цілий калейдоскоп українських звичаїв, традицій і обрядів. Театралізоване дійство розпочали аматори сцени Дейкалівського сільського будинку культури «Масляною» – святом веселих проводів зими, радісного очікування тепла та весняного пробудження природи. Поринути в атмосферу купальської феєрії допомогли учасники театральних колективів Попівського сільського клубу та Малобудищанського сільського будинку культури. Майстри народного мистецтва Бобрівницького сільського будинку культури подарували глядачам дійство «Обжинки», на «Сорочинський ярмарок» запросили аматори сцени Сиверинівського сільського клубу, обряд «Сватання» підготували учасники художньої самодіяльності Проценківського сільського клубу, на «Андріївські вечорниці» запросили глядача аматори Лютенськобудищанського сільського будинку культури.

Загалом, масовий захід, запропонований на обласний огляд-конкурс «Таланти рідного краю» показав, що культармійці району шукають таланти з народу, плекають їх,  і шліфують, мов діаманти.

Любов до пісні притаманна любительському об’єднанню «Жовтневі барви» Покровського сільського будинку культури Решетилівського району. Його очолює скромна і талановита жінка – режисер, сценарист, ведуча, прекрасний господар клубного закладу – Надія Сергіївна Веклич. Члени об’єднання закохані в українську пісню, фольклор, в якому живе краса і добро, що хвилює і збагачує духовно людські душі. Свої розширені засідання вони проводять для широкої аудиторії, чим прилучають односельців до мистецького надбання українського народу. Учасники об’єднання беруть активну участь в районних, обласних святах, конкурсах, фестивалях, місцевих мистецьких заходах, виступають з концертними програмами, проводять літературні вечори, вечори-портрети, вшанування, популяризують свята та обряди, складові частини яких супроводжуються піснями, танцями, приказками і промовками, притаманними лише даній місцевості.

При Великобагачанському районному методичному центрі народної творчості та культурно-дозвіллєвої роботи працює любительське об’єднання «Українська світлиця», ідейним направленням якого є: «Черпати із традицій давнини основу для сучасної родини, велику мудрість пращури несли у виховання гарної дитини». Учасниками об’єднання на обласний огляд-конкурс була запропонована тематична замальовка «Я піснею благаю світ про мир», яка побудована на основі двох клубних формувань – дітей з любительського об’єднання «Українська світлиця» та клубу за інтересами ветеранів війни і праці «Осіннє золото». Захід мав патріотичне спрямування, адже звертати увагу на виховання – один з головних обов’язків учасників об’єднання та його керівника, талановитого і досвідченого культпрацівника – Тетяни Василівни Кононенко. Завдяки їй до об’єднання приходять цілими сім’ями, щоб розширити коло своїх інтересів, відпочити всією родиною.

Вивчити таїни сучасного мистецтва паперової лози поставили за мету учасники клубу за інтересами «Чарівна паперова лоза» Бережнівського сільського клубу Кобеляцького району (керівник – Тетяна Вікторівна Кравцова). Свої засідання члени клубу проводять під ліричний музичний супровід, який сприяє задушевній розмові. В своїх роботах майстрині використовують мотиви Полтавського краю, які втілюють у цікавих композиціях. На свої розширені засідання запрошують молодь, односельців, беруть активну участь в районних та місцевих виставках декоративно-прикладного мистецтва. Роботи, які виготовляють учасники клубу, грають розмаїттям кольорової паперової лози в шкатулках, корзинах, серветках, квітах, панно та інших виробах.

Великою популярністю серед жителів м. Гадяч користується любительське об’єднання «Батік» районного будинку культури (керівник – Н.В. Харагай). Основний напрямок роботи об’єднання – втілення мистецтва батіку як особливого виду ручного розпису тканини. Історія цього об’єднання невелика, але має певні здобутки. Молодь, діти працюють з великим натхненням та бажанням творити. Розвивають фантазію, навчаються висловлювати свої думки за допомогою пензля, фарб, олівця та інших інструментів і матеріалів. На заняттях учасники об’єднання вивчають технологію «холодного» батіку, оскільки він простий і безпечний. На свої розширені засідання часто запрошують цікавих і талановитих майстрів народних ремесел, місцевих художників, з якими прагнуть поспілкуватися, почути користі поради, поділитися думками, навиками.

Учасники любительського об’єднання «Батік» завжди беруть активну участь у різноманітних конкурсах і досягають високих результатів. Серед них – переможці Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край», переможці і призери регіонального конкурсу образотворчого мистецтва «Барви рідної землі», присвяченого 25-й річниці Незалежності України, обласної виставки-конкурсу декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва серед вихованців позашкільних навчальних закладів. Члени об’єднання неодноразово відзначалися грамотами та дипломами Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації, обласного центру естетичного виховання учнівської молоді Полтавської обласної ради, відділу культури Гадяцької районної державної адміністрації, Гадяцької міської ради.

 

«Ця мить неповторна, вона лише раз захоплює погляд і душу дивує…» під таким девізом цікаво і змістовно працює 33 роки народний аматорський фотоклуб «Миргород» відділу культури і туризму Миргородської міської ради. Очолює народний фотоклуб талановитий, досвідчений і закоханий в свою справу фотохудожник – Володимир Петрович Балацький, який весь світ бачить через об’єктив фотоапарата. Більше 40 учасників клубу у пошуку тієї миті, яка ніби проситься зупинити її, залишити назавжди. Майже всі вихідні, і будні, і свята – з вірним другом фотоапаратом. Найактивнішою формою роботи клубу є виставки, на яких автори запрошують поринути в мальовничий світ фотомистецтва. Лише за останні роки учасниками фотоклубу організовано і проведено: «Запрошуємо в мальовничий світ творчості фотомайстрів» – фотовиставку та творчий звіт керівника фотоклубу В.Балацького, фотовиставку почесного члена фотоклубу «Миргород», журналіста спортивної асоціації України та міжнародної спортивної асоціації Ігоря Сахцького, «Місто, події, люди» – ювілейну фотовиставку керівника народного фотоклубу «Миргород» В.Балацького, «Незабутня мить» – фотовиставку перших світлин засновників фотоклубу «Миргород» та нових робіт учасників, «За дзеркалом», «Погляд» – фотовиставки молодих фотохудожників Євгенії Рудковської та Романа Приходька.

Перелічені вище 6 любительських об’єднань і клубів за інтересами, за підсумками журі обласного огляду-конкурсу «Таланти рідного краю», отримали дипломи Управління культури  облдержадміністрації І, ІІ та ІІІ ступенів.

Огляд-конкурс показав, що там, де працюють любительські клубні об’єднання, завжди відбувається пожвавлення всієї культурно-освітньої роботи: виникають сприятливі умови для духовного і естетичного виховання, розкриття творчих здібностей та обдарувань, особливо молоді.

Це такі дитячі та молодіжні клубні формування, як «Сувенір» Полтавського районного будинку культури (керівник – Караман А.В.); «Гармонія» Новосанжарського Комунального підприємства «Центр культури і дозвілля» (керівник – Слабка Л.А.); «Мальвочка» Машівського районного будинку культури (керівник – Бугай І.В.); «Умійко» Мартинівського сільського будинку культури Карлівського району (керівник – Жолтобородова В.А.); «Першоцвіт» Андріївського сільського будинку культури Хорольського району (керівник – Гаркавенко С.І.); «Умілі руки» Сухоробівського сільського будинку культури Решетилівського району (керівник – Павлусенко В.П.); «Усмішка» Придніпрянського сільського клубу Кременчуцького району (керівник –
Кушко В.В.).

Учасники названих клубних об’єднань з-поміж іншого опановують вишивку, художній розпис тканин, дизайн одягу, проектування українського національного костюму, лальку-мотанку, живопис, графіку, художнє ліплення із гіпсу, писанкарство та інше. Тут діти та молодь працюють і удосконалюють свої знання з різними матеріалами: з деревом, пап’є-маше, бісером, глиною, солоним тістом, проводять майстер-класи з улюблених видів творчості, виготовляють різні сувеніри та подарунки.

Всіх учасників клубних формувань об’єднує не лише любов до улюбленої справи, а й спільні інтереси у сучасному житті: вони активно допомагають у підготовці масових заходів, концертів, разом святкують дні народження, проводять дозвілля на природі, беруть активну участь в гуртках художньої самодіяльності, долучаються до обласних свят. У 2016 році клубні об’єднання були учасниками молодіжного проекту «Полтава Великодня», семінару з писанкарства, майстер-класу «Таїнство виготовлення писанки», фестивалю обдарованої молоді Полтавщини та долучилися до створення найбільшої в історії Полтавщини композиції з рушників, які організовано Управлінням сім’ї, молоді та спорту Полтавської облдержадміністрації. Дозвілля школярів та молоді – це своєрідний потенціал суспільства завтрашнього дня, тому що саме від того, як людина навчилася організовувати своє дозвілля в дитячі роки, залежить духовна наповненість всього її подальшого життя.

Українська пісня! Хто не захоплюється її кришталевою чистотою, красою і мелодійністю, мудрістю і глибиною змісту.

Первозданні у своїй красі і силі, сповнені вигадки, фантазій і гумору звучать українські народні пісні у виконанні учасників любительських об’єднань «Передзвін» Малосолонцівського сільського клубу Новосанжарського району (керівник – Левченко І.Б.); «Співочі серця» Максимівського сільського будинку культури Карлівського району (керівник – Положишник А.П.); «Берегиня» Клепачівського сільського клубу Лубенського району (керівник –
Михайленко Г.Я.); «Душі джерело» Мартинівського сільського будинку культури Карлівського району (керівник – Жолтобородова В.А). Це люди, які присвятили свою творчу діяльність популяризації української пісні, відродженню українських традицій, обрядів, звичаїв, вони відданні мистецтву, бо вважають що їхнє життя було б зовсім безбарвним без пісні,без щоденної творчості.

Основна мета таких клубів і об’єднань – захист вікових, творчих, національно-культурних, патріотичних, соціальних, економічних та інших спільних інтересів, участь їх членів в громадсько-політичному і культурному житті, організація дозвілля та відпочинку людей, і звичайно ж, любов до пісні.

«На своїх засіданнях, – говорять учасники клубних об’єднань, – ми зростаємо духовно і творчо, долучаємося до історичних джерел, традицій свого народу, вивчаємо, крім українських народних пісень, класичні твори, ділимося своїми роздумами. Запрошуємо до світу поетичного слова, музики, пісні членів своїх родин, сусідів, односельців».

Під час огляду-конкурсу добре зарекомендували себе і такі об’єднання і клуби, як «Сива ластівка»  Оржицького районного будинку культури, що працює спільно з районною бібліотекою (керівник – Говоруха М. О.), «Вишиванка» Градизького зонального будинку культури Глобинського району (керівник – Ходаковська Т. І.), «Барви мистецтва» Лучківського сільського клубу-бібліотеки Лохвицького району (керівник – Щербина З. І.), «Житечко»  Комишнянського зональному будинку культури Миргородського району (керівник –
Денисова С. В.), та «Барвисте перевесло» комунальної установи культури «Чутівський районний будинок культури» (керівник –
Филенко Н. В.).

Головною метою таких клубних об’єднань – розвиток духовності,  культури спілкування, відпочинок у дружньому колі однодумців, відродження старовинних ремесел і промислів, якими була багата Полтавщина.

Серед напрямків роботи – підтримка жіноцтва, дітей, молоді, виховання поваги до сім’ї, збереження родинних зв’язків, передача секретів майстерності молодому поколінню, у якого зародився інтерес до древніх ремесел, розвиток творчих здібностей. Основні форми роботи – години цікавих повідомлень, творчі і тематичні вечори, засідання за «круглим столом», зустрічі з цікавими людьми, виставки декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, тощо.

Учасники об’єднань і клубів за інтересами збираються разом на свята, створюють цікаві пізнавальні програми. «Смачним» видалося засідання  «берегинь» Клепачівского сільського клубу Лубенського району у Великодні свята з духмяною випічкою. А скільки було схвальних відгуків про зустріч з сільськими майстринями – вишивальницями клубу «Вишиванка» Градизького  зонального будинку культури Глобинського району на виставці «Вишиваю літ моїх килим кольоровими нитками долі!». Вже традиційними у клубі «Передзвін» Малосолонцівського сільського будинку культури Новосанжарського району стали «Українські вечорниці». Зустріч у літературній світлиці клубу « Сива Ластівка» Оржицького районного будинку культури допомогла комусь зробити для себе відкриття, а комусь поглибити знання про життя і творчість Ліни Костенко – ніжного лірика, глибокого філософа, яскравої зірки на небосхилі українського письменства. Під час обговорення присутні ділились думками про світ високої, палкої, натхненої поезії, яка переконує, що кохання – це вияв найкращого, що закладено в кожній людині, найяскравіше вираження будь-якого «Я».

Захоплено сприймали односельці пісні  у виконанні учасників клубу «Співочі серця» Максимівського СБК Карлівського району під час проведення вечора «Літа мої у сяйві сивини», присвяченого творчості поета Вадима Крищенка. Слухали його поезію, як чарівну музику закоханості у життя. Музику багатомірну: любові і віри, бурхливого злету і важкого падіння, сумніву і каяття, і тихого осіннього суму.

Учасники клубних об’єднань разом говорять і про високе мистецтво, і про буденність. Тут мудріші допоможуть менш освіченим, а молодість розрадить сум  одиноких літніх.

Проведений обласний огляд – це лише крапля з потоку величезної невпинної і багатогранної роботи любительських об’єднань і клубів за інтересами, яка проводиться в клубних закладах Полтавщини. Але цей досвід повинен стати фундаментом, на якому «будуватиметься» виховання молодого покоління і створення нових клубних об’єднань там, де їх ще немає.

Щоб довідатись детальніше про роботу любительських об’єднань і клубів за інтересами художнього напрямку радимо звертатися у відділ культурно-освітньої роботи та організації дозвілля ОЦНТ КОР за тел. (05322) 2-98-03 та переглянути на сайті  www.narodna-tvorchist.poltava.ua.

 

 

Матеріал підготувала –

провідний методист ОЦНТ КОР                                           Л.О. Ткач

 

 

 

Директор

 

ОЦНТ КОР                                                                            Д.О. Соколов