Block

ДОКЛАДНИЙ ОПИС  ЕЛЕМЕНТА НКС

 

           Ще відома гадячанка Олена Пчілка у збірнику «Українські узори» писала: «Потреба в таких зразках, чисто народніх, українських – велика, бо й зразки вишиванок, так само як твори народного слова, або пісні, можуть псуватися, калічитись. …Бажано, щоб наші вишиванки зоставалися при своїй давній, властивій їм красі». Яскравим зразком  таких давніх вишиванок є гадяцькі сорочки «жидівки».

          «Жидівка» - сорочка, яка вишивалась в деяких  селах Гадяцького району Полтавської губернії, населених переважно людьми «старої віри», які ретельно зберігали давні узори та техніки вишиття, а саме вирізування, своїх предків і  втілювали їх у своєму одязі. На  Гадяччині вирізування виконували синіми нитками, які в народі називали  «жидівська нитка».

          «Жидівська нитка» продавалась на базарах Гадяча євреями, які через свої торгові звязки імпортували такі нитки а також барвники з Індії. Колір «індіго» був недоступний через фарбування натуральними барвниками,  фарбник був достатньо коштовний, адже не вирощувався в Україні.  А отримати такий колір за допомогою європейських фарбників було неможливо. «Жидівки» унікальні, особливі, високоенергетичні, «живі» сорочки, являються своєрідною візитною карткою Гадяцького району. Вони особливим чином  поєднують у собі рослинні та геометричні орнаменти, створюючи неповторні мотиви, характерні для нашого регіону.      Характерними мотивами такої вишивки була «гілка» та «ламане дерево».  Також традиційним мотивом було дубове листя, що у вишивці символізує довголіття та терпіння, з жолудями –означає тілесну та духовну зрілість.   Основу геометричного орнаменту становлять прості геометричні фігури: скісний та прямий хрест, квадрат, ромб, трикутник, зірчасті мотиви В одній сорочці може поєднуватись до  десяти технік. Внаслідок переважання  лічильних технік  рослинні мотиви вишивок були геометризованих форм.  Жодної немає вишитої хрестиком, - тільки вирізування, або лиштва, або низинка, або тамбурний шов.        

         Вирізування буває на одну, три, п'ять, а то й більше квадратних дірочок. Узор щільно обшивається нитками, а середина потім вирізується. від чого на полотні утворюються чіткі ажурні квадратики. При вирізуванні на три дірочки крайні дірочки залишаються порожніми, а середні заповнюються хрестиком або павутинкою із маленьких квадратиків в двох протилежних кутах. При вирізуванні на п'ять дірочок порожніми роблять першу і третю дірочки, заповнюють другу і четверту.

        Узор вирізування утворюється від поєднання цих дірочок і залежно від нього має назви: вирізування па чотири дірочки, косе, книжкове, хрещове, косе з клинцями, орлове, рогатеньке та ін. В основі лежать, як правило, назви геометричних фігур. які складають орнамент.

         Також  використовувалися техніки: протяганка, набирування, стебнівка, курячий брід, зерновий вивід, зубцювання, «пухлики», змережування, виколювання, лічильна  гладь, «гречечка», настилування. Орнаментальні композиції вишивались по всій площині рукава, менше – на подолі і пазушці. Техніки виколювання, довбанка утворюють сітку з дірочок, з яких можуть складатись різноманітні геометричні елементи: квадрати, ромбн, трикутники.

 Мотиви вишивки вирізуванням: східчасті  геометричні фігури (ромби, трикутники), «восьмиріжки», свасті, східчасті паралелограми та ламані.

Вирізувані елементи називали по кількості вирізаних квадратиків у фігурі. Так, вишивка з ромбами називалася вирізуванням по-одномупо-п'ятеропо-тринадцятеро   тощо. Інші варіанти народних назв вирізуваних узорів походили від зорових  асоціацій:  «книшкове», «хрещове», «косе з клинцями», «орлове», «рогатеньке».

        Взагалі кожний узор, кожна техніка містять багато дрібних, малопримітних, але дуже істотних елементів виконання, чимало різних «секретних» поворотів голки і нитки, якими володіють тільки досвідчені вишивальниці. Талановита вишивальниця вносить навіть в звичайні, широко відомі узори свої, властиві лише їй деталі, збагачуючи її. Ці нюанси надають вишивкам особливої краси.

        Традиція, колористики та технології виконання Гадяцької  вишитої  сорочки здавна поширені в Гадяцькому районі, зокрема в селах Плішивець, Лисівка, Броварки, Вельбівка, Хитці, Книшівка.