Block

Технологія приготування капусняка у селі Бербениці на Лохвиччині

 

Серед розмаїття традиційних українських страв капусняк займає одне з чільних місць.

На Полтавщині, зокрема у селі Бербениці Жабківсько-Бербеницького старостату Лохвицької міської територіальної громади Миргородського району, капусняк є неповсякденною стравою. Його готують на храмове свято, хрестини, весілля, родинні свята, поминки – від цього капусняк набуває символічного значення. 

Капусняк вариться з м’ясом, однак, під час посту, страва готується без м’яса, з додаванням рослинної (соняшникової) олії.

 

Рецептура бербеницького капусняка:

Звечора на «горлату» терку натирається свіжа капуста, заливається хлібним квасом або сироваткою і залишається у холодильнику на ніч.

Зранку, як правило у горщику, кидається варитися свинина – найкраще ребра. У середньому, після 5-10 хвилин кипіння м’яса кидається настояна капуста і далі вариться не до готовності. Далі додається ціла картопля.  Коли картопля звариться, її дістають і товчуть товкачкою. 

До м’ясного бульйону додається зарані гарно промите пшоно. Господині у Бербениці пшоно набирають жменею «скільки вміститься у пальцях» – одна жменя на літру води. За готовності пшона дістається м’ясо, за потреби відділяється від кістки, дрібно нарізається і знову повертається до горщика. До подрібненого м’яса додається товчена картопля. Після додається зарані приготовлена засмажка із цибулі, моркви та гострого перцю на салі або смальці, для пісного капусняка – на соняшниковій олії. До готової засмажки додається 2-3 ложки (у залежності від літражу) просіяне на ситі борошно. Далі додається томатний сік, лавровий лис, чорний перець і сіль за смаком. Якщо капусняк виходить не густим – додається сира терта картопля. Опісля капусняк вариться ще 7-10 хвилин на дуже маленькому вогні і далі настоюється.

До готового капусняка, за бажанням, можна додавати мілко нарізану петрушку, укріп і зелену цибулю, а також сметану.

 

У багатьох регіонах України капусняк готують із квашеної капусти, однак, бербеницький капусняк набуває оригінального смаку саме за рахунок настояної свіжої натертої капусти у квасі або у сироватці.

 

Місцеві господині у селі Бербениці на сьогодні є носіями і продовжувачами прадавньої традиції і технології приготування капусняка, які є незмінними протягом століть.